Dama Nedir? Nasıl Oynanır?

Damanın nasıl keşif edildiği ve nasıl ortaya çıktığı konusu hakkında farklı kaynaklardan farklı sonuçlar çıkmaktadır. Bir teoriye göre dama, ilk olarak Truva kuşatması sırasında ünlü Yunanlı savaşçı Palamed tarafından icat edilmiştir. Kuşatmanın çok üzün sürmesinden dolayı sıkılan askerlerin can sıkıntısını üzerinden atmaları için dama oyununun keşif edildiği söylenen en popüler iddialar arasında yer almaktadır.

Çoğu kaynakta bu geçmektedir. Fakat bazı kaynaklarda bundan farklı birden fazla olay geçmektedir. Yunanlı askerlerin bu oyunu yere çizdikleri kareler içinde oynadıkları ve taş kullandıkları söylenip durulmaktadır. Bu oyunu oynayan askerlerin savaş becerisinin geliştiği düşünülmektedir. Bu yüzden o dönemlerde dama sıkça oynamaktadır. Rusya’da bulunan kazılarda eski dönemlere ait olduğu düşünülen dama tahtası ve boynuzlardan yapılmış olan taşlar bulunmuştur. Bu yüzden bu oyunun Ruslara da ait olabileceği düşünülmektedir.

Dama Malzemeleri

Dama oynamak için birçok malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaç duyulan malzemelerin başında 8×8 tahta ve farklı malzemeden yapılmış bir araç gereklidir. Bunun yanında 16 adet siyah ve 16 adet beyaz taş gerekmektedir. Bunlar ile rahatlıkla modern dama oynanabilmektedir.

Dama Çeşitleri

Tabi ki her oyun gibi bu da sürekli toplumdan topluma farklılık göstermiştir. Bunun sonucunda birçok farklı tür dama türü ortaya çıkmıştır. Bunlar sürekli olarak kendini geliştirmiştir.

Bunlara örnek verecek olursak:

  • 8×8 Çapraz Dama
  • 10×10 Çapraz Dama
  • Türk Daması
  • Yıldız Çin Daması

Bu oyun türünün başlıca örneklerindendir. Bu oyunun birçok faydası bulunmaktadır.

Bunlara örnek verecek olursak:

  • Oynayan kişiye güven duygusu kazandırır.
  • Kişinin daha hızlı ve pratik düşünmesine yol açar.
  • Bireysel güç ve yeteneklerini açığa çıkarır.
  • Konuya odaklanma ve o konu için çok çalışmayı aşılar.

Dama Nasıl Oynanır?

Damada tüm taşlar aynı özelliğe sahiptir. Ve her taş dama taşı haline gelebilir. Tüm taşların hakaret şekilleri aynı olmakla birlikte dama taşı diğer taşlara göre daha fazla alanda hareket edebilmektedir. Taşlar iki sıra halinde dizilir ve oyun başlar. İlk hamleyi beyaz taşın sahibi yapmaktadır.

Amaç önündeki ve yanındaki taşları yiyerek rakip oyuncunun birinci sıraya ulaşmasıdır. Birinci sıraya ulaşan taş dama taşı olmaktadır. Esas amaç rakibin tüm taşlarını yemektir. Taşlar dama taşı hariç geriye doğru hamle yapamamaktadır. Rakiplerden birinin üç taşı kalmış ise bu taşların hepsi dama taşı haline gelmektedir. Tüm taşları yenen oyuncu oyunu kayıp eder. Eğer her iki oyuncunun da birer taşı kalmış ise bu beraberlik sayılmaktadır.

Yorum Yapın

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış.